Doğruluğu Kanıtlanmış Bir Paradoks: Para Parayı Çeker!
Fulya ARDA

Doğruluğu Kanıtlanmış Bir Paradoks: Para Parayı Çeker!

Bu içerik 311 kez okundu.

Halk arasında oldukça yaygın bir duyulma oranına sahip bulunan ve bu niteliğinden hareket ile de gerçek manada bir klişe görünümü kazanmış olan ‘para, parayı çeker’ özdeyişi; en modern olarak kabul edilen pop vb. müzik türlerinden türkülerdeki veryansın yüklü mesaj içeriklerine, sinema perdesinde arz-ı endam eden film senaryolarından tiyatral gösterilere dek toplumsal yaşamın tüm sosyal iletişim araçları içinde kendisine sağlam bir yer edinmiş bulunmaktadır. 


 Tüm dünyaya devrim çığlıkları eşliğinde demokrasi diye haykıran Fransızların söz konusu muhteşem devirlerine damga vurmuş olan Napolyon Bonaparte dahi savaş meydanlarında eğilip bükülmemiş iken, paranın gücü karşısında boynunu bükmek zorunda kalmış; ‘para, para, para’ deyişi ile de tarihi mecrada siyasal macerasının dışında da kalıcı bir iz bırakmıştır. Paranın müthiş satın alma gücü ile ekonominin bir daha geri dönülemez bir fenomene sahne oluşuna ilk elden tanıklık ettiği kadar oyun kurucusu da sayılan Lidyalılar, üç milenyuma yakın bir zaman sonrasında, kendi icatlarının ulaşmış bulunduğu aşılmaz gücün boyutlarını görseler; büyük ihtimal ile kendileri de şaşkınlık içinde kalırlardı! 


 2017 senesi, insan eli ile ayarlanmış güncel yapay takvimler içinde, son günlerini tamamlamaya hazırlanırken; 2016 yılının dünya genelindeki en zengin kişilerinin sahip oldukları -geçen yıl bu sıralar açıklanan- servetlerin toplamı 4.4 trilyon dolarlık değerden, an itibarı ile 5.3 trilyon dolarlık değere ulaşmış bulunmaktadır. Liste içerisinde de diğerlerine nazaran en zengin oldukları tespit edilen kişilerin şahsi servetleri ise yine ‘para parayı çeker’ deyişinin bilmem kaçıncı kez ispatı niteliğinde, tek başlarına yaklaşık olarak dört katlık bir büyüme kaydetmiş gibi görünmektedir. 


 Söz konusu listeye, bu yıl ilk kez girmeyi başaran kırk dokuz yeni ultra zengin kişinin otuz sekizinin birden Çin’den gelmekte olması; Çin’in her ülkenin dört bir yanındaki her ortamda, dünyanın yükseliş içindeki en büyük ekonomik potansiyeli olduğu konusunun konuşulduğu gerçeğinin de gerçekleşmekte olan bir kehanet mi yoksa malumun erken ilanı mı olduğu şeklindeki yeni bir tartışmanın doğuşuna neden teşkil etmektedir. 


 Dünyanın en zengin ilk beş yüz kişisinin, 2017 yılı itibarı ile kişisel servetleri içine adam başı ortalama birer trilyon dolar daha eklemiş olmaları; para kazanmanın ilk yolunun yine paraya dayalı kuvvetli bir sermaye olduğu gerçeğini, tüm dünyaya ilan ettikleri şeklinde de değerlendirilebilir. 


 Peki, tüm bu listeler içinde, şahsi olarak en büyük servet artırımını gerçekleştirmeyi başaran isim ve kurum kim dersiniz? ABD menşeli elektronik ticaret devi olan Amazon şirketinin kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, 34.2 milyar dolarlık kişisel servetini, 99.6 milyar dolara ulaştırmak sureti ile bir yıl içindeki en büyük servet artışını gerçekleştiren kişi olmayı başardı! Bu bağlamda, 2013 yılından beri dünyanın en zengin kişisi olarak kabul edilen ve Microsoft şirketinin de kurucusu olan Bill Gates’in; 91.3 milyar dolarlık kişisel servetini de geçerek, Gates’i tahtından indirdiğini söylemek mümkündür.  


 Şahsi servet artışları ile yükselen isimlere dair durumun izahı böyle iken, ekonomik olarak en büyük yükselişi gerçekleştirmekte olan sektör ile ilgili de çıkarımlarda bulunmak mümkün olmaktadır. Gerek son yılların ve gerekse bu yılın genel anlamda öne çıkan isimlerinin ortak paydasını oluşturmakta oldukları sektör, elbette ki hiç şüphesiz ‘teknoloji’ olmalıdır! Özellikle elektronik ticari altyapıların, kendi teknoloji devrimleri ile sağlamaya çalıştıkları bireysel yükselişleri; yaşamın her anlamda kolay kılınmasını hedef alan sayısız alandaki teknolojik gelişimler ile birleşmekte ve sosyal bir hüviyet de kazanmış bulunmaktadır. 


 Örneğin Facebook gibi bir dünya devinin kurucusu olan Mark Zuckerberg, 22.6 milyar dolar ile kişisel servetini, yüzde kırk beş oranında arttırmış bulunmaktadır. Yalnızca bir sosyal paylaşım platformu olarak görülen ve inanılmaz bir yükseliş süreci içinde halen yol almakta olan söz konusu şirket; yol boyunca, taşımakta olduğu tüm özelliklerini, sayısız ticari faaliyetler ile entegre etmek sureti ile eşsiz bir evrim de gerçekleştirmek bulunmaktadır. Teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanmak ile kendi benzersiz fikirlerini de meydana getirmek adına, bireysel bir teknoloji atağı stratejisi çizmeyi de eksik etmeyen Facebook örneği odaklı tüm ortak maksatlı kurum ve kuruluşlar; bu niteliklerinden hareket ile gelecek yıllarda da ortak bir ilerleme örneği kaydedeceklermiş gibi görünmektedir. 
 Ne de olsa, ekonominin can damarı olan para, tatlıdır… Üstelik her devirde, para parayı çekmektedir!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Su Arıtma Cihazları
Su Arıtma Cihazları
Faturasını Ödeyene Kötü Haber
Faturasını Ödeyene Kötü Haber